Kayaköy

Kayaköy

Dünyaca ünlü ve her yıl dünyanın her köşesinden gelen binlerce misafiri ağırlayan Kayaköy Fethiye’nin önemli tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Lykia uygarlığının Krmylassos kenti üzerinde yer alan Karaköy 11. Yüzyılda kurulmuştur. Kırma taştan yapılan evlerden oluşmuştur. Yamaca doğru ve birbirinin önünü kesmeyecek şekilde dizilen 3000 in üzerinde evden oluşan Rum yerleşim köyüdür. Mübadele’den sonra burada yaşayan rumlar Yunanistan’a gitmiştir. Kayaköy’e hayalet şehir de denmektedir.

Şu anda düzlükte yerleşim bulunmakta, eski kayaköy evleri ise koruma altına alınmış bulunmaktadır. Kayaköy’de görülecek yerler arasında Panagia Pirgiotis Kilisesi, Tahsiyarhis Kilisesi, Katopanayi Kilisesi bulunmaktadır. Kayaköy’e 3-4 kilometre uzaklıkta bulunan Af Kule Manastırı’da görülecek yerler arasındadır.

Kayaköy’ün muhteşem manzarası bulunmaktadır. Burada tatil yapan misafirler özgün mimariye sahip dar sokaklarda gezmekte, köyü keşfe çıkmakta, yakın Kayaköy’e 6 kilometre uzaklıkta bulunan zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı Gemile Koyu’nda denize girmekte, güneşlenmektedir.

Son yıllarda villa turizminin gelişmesi ile beraber,Kayaköy’de yabancı ve yerli turistlere hitep edicek şekilde yeni villalar inşa edlimiştir ve genelde Kayaöyde konaklama kiralık villa, pansiyon, köy evi ve butik otellerde yapılmaktadır. 

Beta Bilişim